MENU

Techniek op sneeuwhellingen

Wanneer je vroeg in het voorjaar gaat hiken kom je vaak nog sneeuw tegen van afgelopen winter. Vooral in geulen en op schaduwhellingen blijft de sneeuw lang liggen. Het heeft iets bijzonders om een mooi spoor aan te leggen op een maagdelijk witte sneeuwhelling. Het wandelen over sneeuw vergt andere looptechnieken dan op bergpaden. Zorg ervoor dat je de looptechnieken op sneeuwhellingen, zoals het oversteken, afdalen en remmen op sneeuw goed onder de knie hebt. Zo kom je niet voor verrassingen te staan.

Wandelen op sneeuwhellingen

Veel hangt af van de samenstelling van de sneeuw en hoe steil de helling is. Wanneer je ’s ochtends vroeg aankomt bij een keihard bevroren sneeuwveld en een hellingsgraad van 30 graden en er loopt nog geen oud spoor over, kies dan voor een alternatieve route. Want zonder stijgijzers en pickel kun je hier niet uit de voeten. Later op de dag wordt de sneeuw zachter en kun je eventueel zelf een spoor maken.

  • Volg zo veel mogelijk oude treden, loop rechtop en schop met de rand van je schoen treetjes in de sneeuw.
  • Laat bij harde sneeuw de meest ervaren wandelaar voorop gaan. De volgende loper maakt het spoor weer beter voor degene erachter.
  • Loop ook bij een oversteek van een steil sneeuwveld goed rechtop. Hel niet naar de helling toe; je glijdt dan veel sneller uit.
  • Een pickel en lichtgewicht stijgijzers kunnen nuttig zijn als je vroeg in het seizoen of hoog in de bergen wandeltochten maakt.
  • Wandelstokken zijn ook handig om op een sneeuwveld je evenwicht te bewaren.

wandelen met stokken

Remmen in de sneeuw

Op sneeuwhellingen kun je onverwacht uitglijden of je evenwicht verliezen. Stijgijzers voorkomen dat je uitglijdt en wandelstokken en pickels helpen je evenwicht bewaren. Waarbij pickels voor dit doel vooral nuttig zijn op steilere hellingen omdat ze korter zijn dan wandelstokken.

Als je toch valt op een sneeuwhelling dan is het meestal onvermijdelijk dat je naar beneden gaat glijden. Het is dan zaak zo snel mogelijk grip te krijgen op de sneeuwlaag voordat je met hoge snelheid richting dal suist. Met de nodige vaardigheden is het goed mogelijk om je val te remmen. Het maakt daarbij veel uit of de sneeuw hard of zacht is. In zachte sneeuw is het vrij eenvoudig om met je schoenen en vuisten te remmen. Op harde sneeuw lukt dit niet, je hebt minder grip en je snelheid ontwikkelt zich sneller. Je hebt dan echt een pickel nodig om in de harde sneeuwlaag gecontroleerd tot stilstand te komen. Stijgijzers zijn niet geschikt om te remmen omdat je het risico loopt over de kop te slaan zodra de voorpunten in de sneeuw happen. Dit kun je voorkomen door op je knieën te remmen.

Bij het afdalen over een steil sneeuwveld ga je zoveel mogelijk recht naar beneden en is je houding net zoals bij het afdalen van een puinhelling. Stamp de hakken van je schoenen goed in de sneeuw en buig je bovenlichaam voorover om uitglijden te voorkomen. Maak zoveel mogelijk een eigen afdaalspoor en laat het stijgspoor heel voor andere wandelaars.

Vaardig remmen in sneeuw is iets wat je moet leren. Je leert dit tijdens een alpiene basiscursus van de NKBV. Een kortere route is het bekijken van onderstaande video's waarin berggids Martijn Schell je uitlegt hoe je met en zonder pickel kunt remmen in de sneeuw.

Meer leren?

Wil je je vaardigheden in alpiene terrein ontwikkelen? Volg dan een Alpiene basiscursus van de NKBV. Onder begeleiding van professionele berggidsen en/of instructeurs leer je de basistechnieken van het alpinisme.

meer bergwandeltechnieken Bergwandelcursus

Laatste revisie 22/05/2025, tln.

Terug naar overzicht