Afgelopen vrijdag, 22 november 2025 vond het allereerste NK Skimo Sprint plaats in Landgraaf. De Sprint discipline is het onderdeel waarmee Skimountaineering gaat debuteren op de Olympische Winterspelen 2026 van Milano Cortina.
Deze Olympische toetreding was ook de motivatie om het Open NK Skimo Sprint 2025 uit te schrijven. Dankzij het korte sprintparcours kan dit kampioenschap gewoon in Nederland plaatsvinden op de indoor skibaan van SnowWorld Landgraaf.
Op het korte Sprintparcours starten zes deelnemers met een klim die een aantal zigzaggen heeft, gevolgd door een portage waar gelopen wordt met de ski’s op de rug. Dan volgt weer een korte klim op ski’s. Op het hoogste punt gaan de skivellen eraf en slalommen de deelnemers naar de finish.
Na de portage, het looptraject, gaan de ski's weer aan voor de laatste klim naar de top.
Het werd een kleinschalige wedstrijd met 11 gemotiveerde toerskiërs op de startlijn die allemaal wel deze eerste, historische nationale titel willen bemachtigen. Het kampioenschap bestaat uit een voorronde, twee heats en een finale. In de voorrondes en heats werd snel duidelijk dat Skimo sprinten voor een belangrijk deel wordt beslist in de transities; de wisselingen tussen omhoog skiën, lopen, weer skiën en afdalen. De wereldtop trek in zes seconde de skivellen, een recreant is hier zo een paar minuten mee bezig.
Nienke Oostra behoort tot onze nationale selectie en heeft na een flink aantal trainingsuren deze transities goed in de vingers, ze wint dan ook met een tijd van 2:29,06 overtuigend het kampioenschap. Katrien Aerts pakt het zilver in een tijd van 3:06,58. Jessie Jager wordt derde in de finale maar weet de finish niet te halen omdat haar stijgvellen na de portage niet meer willen blijven plakken.
Op de top gaan de stijgvellen eraf. De geoefende skimo atleet doet dit in één beweging met een sprongetje.
Bij de Heren staan geen nationale selectie skiërs aan de start. Dit belooft daarom een spannende finale te worden. Routinier Rogier Wouters heeft én de snelste klimmen én de snelste wisselingen in petto. Hij loopt gestaag uit op de andere 5 finalisten en komt als eerste over de finish in een tijd van 2:13,69. Deze, nu al, historische eerste nationale Skimo Sprint titel is binnen! De strijd om het zilver gaat tussen Harold Langen en Jeroen Pattyn. Jeroen weet Harold net achter zich te houden en komt na 2:26,39 over de finishlijn, of eigenlijk door de finishtent. Harold volgt na 2:27,29 en pakt daarmee een mooie bronzen plak.
Nederlands Skimo teamlid Nienke Oostra wint overtuigend de eerste nationale titel Skimo Sprint.
Rogier Wouters wordt na het behalen van zijn Skimo Sprint titel geïnterviewd door de NOS.
Voor Rogier is dit NK een mooie opwarmer voor het toerskiseizoen dat bijna gaat beginnen. Het motiveert om extra hard te gaan trainen en de andere doelen voor dit seizoen te gaan verwezenlijken.
Het Open NK Skimo Sprint 2025 werd mede mogelijk gemaakt dankzij organisatorische ondersteuning van de Nederlandse Ski Vereniging.
Bekijk de volledige uitslag hier Bekijk het NOS item Fotoverslag