Ik sta op en voel mijn kuiten branden. Mijn benen zijn loodzwaar en het voelt alsof ik net een berg heb beklommen. Alleen beklom ik deze keer geen berg, maar liep ik een langeafstandswandeling: de Fishermen’s Trail. 233 kilometer langs de ruige Portugese kust. Over diep wegzakken op de zanderige trails, uitzicht over de prachtige Atlantische Oceaan en het beklimmen van klif na klif.
Tekst: Elmar Teegelbeckers
De trail start in Sines, een klein plaatsje aan de kust net onder Lissabon in de regio Alentejo. Ik stap samen met mijn reisgenoot uit de bus en we lopen over een slingerende asfaltweg naar het beginpunt van de trail in São Torpes. Na zes kilometer komen we bij het officiële routebordje. We kunnen beginnen.
Op de eerste etappe maak je direct kennis met de trail of eigenlijk moet ik zeggen het zand. We stappen van het asfalt af en de trail leidt ons naar de kustlijn. Ik voel mijn voeten diep wegzakken in het mulle zand. Het is flink bikkelen om meters te maken en natuurlijk heb ik mijn rugzak weer veel te zwaar gepakt. Gelukkig heb ik stokken die me helpen om makkelijker te bewegen. We eindigen in Porto Covo, een klein schilderachtig vissersdorpje met kenmerkende blauwwit beschilderde huizen.
Na een goede nachtrust staat de tweede etappe op het programma: twintig kilometer ofwel acht uur lopen. Althans, dat geeft het routeboekje van de Fishermen’s Trail aan. Dat zal vast wel meevallen, denk ik. Maar uiteindelijk blijkt niets minder waar te zijn. Het pad loopt bijna volledig over de diepe zanderige trails. Maar wat een dag. Vrijwel de hele tocht lopen we langs de kustlijn over kliffen, waar we de zee continu tegenaan horen beuken. Het maakt een kabaal, maar is tegelijkertijd rustgevend. En inderdaad, na bijna acht uur komen we aan in Vila Nova de Milfontes, een surfhotspot waar een relaxte sfeer hangt. Ik plof neer op het dakterras van ons hostel en proost op een geslaagde dag.
De acht uur ploegen door het zand was een flinke training. Mijn benen en kuiten branden behoorlijk. Vandaag is de route iets korter en lopen we landinwaarts. Dit blijft de volgende dagen zo. De trails zijn een stuk minder zanderig. Wat hopelijk het lopen een stuk makkelijker maakt. Ik baan mezelf zowaar door dik struikgewas en word verrast door de diversiteit van de omgeving. Zo nu en dan kruisen we ook Historical Way, de andere langeafstandswandeling in dit gebied.
Na Alentejo achter ons te hebben gelaten, loopt de Fishermen’s Trail door de Algarve. Eerst nog langs plantages via brede gravelwegen en landerijen. Ik merk steeds meer dat we het eindpunt naderen en in de verte zie ik de oceaan. Niet alleen aan mijn rechterzijde, maar ook recht vooruit. Dit betekent dat ik bijna bij het meest zuidwestelijke puntje van het Europese vasteland ben.
Nieuwsgierig naar nog meer langeafstandswandelingen? Wij hebben 6 langere trails voor je op een rij gezet.
Via het binnenland loop ik richting de kaap Cabo de Sao Vicente, het meest zuidwestelijke puntje van Europa. Ooit dachten ze dat dit het einde van de wereld was. Het pad loopt via hoge kliffen naar de 24 meter hoge vuurtoren die in 1846 gebouwd is. Het voelt als een soort overwinning om de kaap te ronden. Vanaf hier is het nog maar drie dagen lopen naar het eindpunt van de trail.
Voordat ik zover ben loop ik eerst naar Sagres. In de zee liggen heel wat surfers te wachten op die ene golf terwijl ik blij ben dat ik bijna even kan rusten na 200 kilometer wandelen. Het is hier wat drukker dan in Alentejo maar de toeristen blijven voornamelijk rond de prachtige stranden. Van Sagres loop ik richting Lagos, het eindpunt. Dit is een van de mooiste delen van de Fishermen’s Trail, maar ook pittiger. Ik klim en daal namelijk flink doordat de route van klif naar strand naar klif gaat en zo door. Onderweg geniet ik vanaf de kliffen van de mooiste uitzichten op de baaitjes met hun witte zandstranden.
Het was een onvergetelijke ervaring die soms pittig was, maar altijd werd beloond met de mooiste uitzichten en leuke ontmoetingen met andere wandelaars. Stiekem ben ik al erg benieuwd naar de andere langeafstandswandeling in dit gebied.
De Fishermen’s Trail is onderdeel van de Rota Vicentina, een wandelnetwerk of thru-hike van 750 kilometer door het zuidwesten van Portugal. Je vindt er ook de 263 kilometer lange Historical Way die meer landinwaarts trekt en je van Santiago do Cacém naar Cabo de Sao Vicente brengt. Ook zijn er nog tal van circulaire wandelingen die je in een dag kunt doen. Dat maakt deze regio geschikt voor zowel langeafstandswandelaars als dagwandelaars.
Hier vind je de complete gids met alle informatie over de Fishermen's Trail en het lopen van langeafstandswandelingen, voorbereiding, planning, training, andere trails en thru-hiking.