MENU

Klimmen op Sicilië? Let even op

Klimmen op de rots is geweldig. Je verlegt je eigen grenzen in de vrije natuur. Komende voorjaarsvakantie reis je misschien wel af naar een van de klimgebieden in Europa. Sicilë bijvoorbeeld. Helaas is rotsklimmen niet altijd zonder gevaar. Eind vorig jaar is er op Sicilië een zwaar klimongeval gebeurd, waarbij een Oostenrijkse sportklimmer aan een relais hing om te bouwen, toen hij ineens voor de ogen van z'n gezin van grote hoogte op de grond viel. De rots waarin het relais hing was compleet uitgebroken.
Zo'n onvoorziene gebeurtenis in de vrije natuur is nooit volledig te voorkomen. Een rotswand is geen genormeerd bouwmateriaal en bij het inrichten van een klimroute vindt geen stabiliteitsberekening plaats om te voorspellen wanneer de rotswand zal instorten of wanneer een greep zal uitbreken. Het is een risico dat we voor lief moeten nemen als we buiten willen klimmen.



De rots waar de standplaats in zat brak zonder waarschuwing uit toen de Oostenrijkse klimmer/berggids Stefan Rass aan het ombouwen was. Bron foto: Planetmountain.com/Elio Bonfanti.

Gezonde dosis wantrouwen
De situatie is zelfs zo dat het inrichten van klimroutes is in de meeste klimgebieden niet of slechts zeer beperkt gereglementeerd is. Op zich goed, er zijn immers al regels zat. Meestal is de moderne behaking van routes in mainstream klimgebieden van goede tot zeer goede kwaliteit. Wanneer dit niet het geval is, is het vaak alleen voor een kenner duidelijk dat een haak niet goed is geplaatst. Benader daarom altijd alle haken met een gezonde dosis wantrouwen.

Corrosie en onwetendheid
Het genoemde incident op Sicilië stond niet op zichzelf. Enkele jaren geleden kwam het klimmen op Sicilie in een stroomversnelling. Talloze klimmers zagen de beelden van gave onberoerde klimgebieden vlak bij zee en reisden met boormachine en haken in de bagage naar het zuiden af. Het leidde tot een ongeorganiseerde hausse aan nieuwe routes die in stijl van behaking en kwaliteit van de behaking sterk uiteen liepen. Vrijwel alle gebieden en sectoren liggen vlak bij de kust. Een sprong in zee is dan ook een welkome aprés-klim activiteit.

Helaas gaan zout, warmte en staal niet goed samen. Ogenschijnlijk nieuw uitziende boorhaken kunnen door zogenaamde Stress Corrosion Cracking zo zijn aangetast, dat ze door een in de haak hangende klimmer al kunnen breken. Een ander probleem is dat veel haken door weinig deskundige klimmers geplaatst zijn: in rots die onbetrouwbaar is, of op een plek waar een mogelijk ongunstige belasting van haak of setje mogelijk is. Na de publiciteit over het zware ongeval eind 2014 en enkele andere incidenten in dezelfde regio, ging al snel het verhaal de ronde dat het wachten was op het volgende zware ongeval rond San Vito. Maar wat is waarheid? Moet je als klimmer Sicilië de komende jaren mijden of valt het wel mee?

Een onbetrouwbare haak op Kalymnos - een ander Mediterraan sportklimgebied waar routes te leiden hebben van de nabijheid van de zee.

Verbetering
Om duidelijkheid te scheppen en om te voorkomen dat de rondreizende klimmer Sicilië de komende jaren links zou laten liggen ten faveure van bijvoorbeeld Kalymnos of Geyikbayiri, lieten het San Vito Climbing Festival en het YMCA Climbing House vorige maand weten dat ze sinds 2013 aan een oplossing werken. Ze willen routes herbehaken met roestvast staal van hoge kwaliteit. Het blijkt bovendien dat het merendeel van de incidenten in 2014 het gevolg was van fouten van de betrokkenen zelf en niet van een slechte of gevaarlijke behaking van de routes.

Toch zijn er momenteel wel enkele enkele sectoren te benoemen die je tot nader orde beter kunt mijden. Het gaat om:

Cattedrale nel Deserto (alle 25 routes in het centrale deel en de rechter sector moeten worden herbehaakt)

  • Lost Word (13 routes)
  • Grotta dei Santi (9 route)
  • Salinella tussen Torre Isulidda en de camping: de helft van de ca. 250 routes heeft slechts één haak op het relais.
  • Diverse sectoren: routes die zijn ingericht met oud 304 roestvast staal, en waarbij vaak zichtbare corrosie is (o.a. sectoren Nuova Ossesione, Crown).


Lees het volledige artikel over San Vito lo Capo of bezoek de site van het klimfestival en het YMCA Climbing House.

Kenniscentrum
Het plaatsen van een boorhaak voor een sportklimroute lijkt vrij simpel. Gat boren, haak er in en klaar. Toch komt er meer bij kijken dan je op het eerste gezicht denkt. Lees meer over boorhaken in het Kenniscentrum van de NKBV.


Lees verder