MENU

Weet wat te doen bij lawinegevaar

De afgelopen dagen is er in de westelijke Alpen een dik pak sneeuw gevallen en ook komende dagen komt nog meer bij. Houd de lawineberichten dus goed in de gaten als je de komende week naar de sneeuw gaat. Vrijwel overal in de Centrale keten van Zwitserland geldt op het moment lawinegevaar 3 op vrijwel alle exposities.

Ben je goed op de hoogte van wat het lawinegevaar inhoudt? Als je de sneeuw in gaat ben je zodra je off-piste gaat, zelf verantwoordelijk voor je handelen. Zorg dat je de kennis en uitrusting hebt om lawines te vermijden en om iemand uit de sneeuw te halen als het onverhoopt mis gaat. Ga dus alleen off-piste als je kennis van zaken hebt. Hoe check je dat? Bijvoorbeeld met de app die door de  Oostenrijkse lawinedienst is ontwikkeld en waarmee je kan bepalen hoe het met je kennis over lawines is gesteld (Duitstalig).


wePowder
Lees bij onze partner wePowder meer info over de actuele lawinecondities en waar de komende dagen de beste poeder is.

Ken het lawinegevaar en check het lawinebericht. Je kunt veilig op pad als je:
  • voldoende kennis van de lawinekunde hebt;
  • lawineberichten dagelijks checkt én begrijpt;
  • de route/tocht defensief plant;
  • goed met pieps, sonde en schep overweg kunt.
Heb je deze essentiële vaardigheden nog niet? Volg dan een cursus of ga met een gids op pad. Er worden in Nederland op tal van plekken cursussen georganiseerd waar je die kennis kunt opdoen. Onder andere bij de NKBV. Heb je al wel voldoende kennis van de lawinekunde? Dan kun je met onze flyer 'Lawinegevaar!' voor én tijdens een toertocht checken of je (nog) veilig op pad bent. Zo niet, volg dan minimaal een basiscursus lawinekunde bij de NKBV.

Apps
Installeer een lawineapp op je telefoon en check voor je op pad gaat het lawinebericht:
1) Salomon PowderQuest
2) SLF: App White Risk

NKBV Kenniscentrum
Er zijn de laatste jaren veel recalls geweest van lawinepiepers en airbags. Je leest ze terug in het kenniscentrum op de website van de NKBV. Check het artikel Lawinegevaar en voorzorgsmaatregelen. Je kan ook de wePowder Safety Academy volgen om meer te leren over lawinegevaar.

Webshop
In de webshop hebben we twee Duitstalige lawinekunde boeken die niet mogen ontbreken in de boekenkast van winterbergsporters. Het boek 'Lawine' van de Tiroolse Lawinenwarndienst-experts Patrick Nairz en Rudi Mair. En het boek 'Lawinenkunde' van Stephan Harvey, Hansueli Rhyner en Jürg Schweizer.

Lawinenkunde
Het boek 'Lawinenkunde' beschrijft de basiskennis die je moet weten om lawines te begrijpen en te vermijden. Hoe beoordeel je de situatie in het terrein, welke groepsprocessen spelen een rol en wat doe je mocht je onverhoopt in een lawine terecht komen? Het boek maakt dit alles met goede illustraties op eenvoudige wijze duidelijk. Een boek dat bij iedere toerskiër, freerider of sneeuwschoenwandelaar in de kast zou moeten staan. Koop hem nu voor €19,95 in de webshop.

Lawine
Het boek 'Lawine' is interessant voor winterbergsporters die al enige kennis van lawinekunde hebben. 'Lawine' behandelt 10 typische situaties die we gedurende de winter in het terrein kunnen aantreffen aan de hand van analyses van lawines. Alle relevante achtergrondinfo wordt kort en krachtig uitgelegd en voorzien van duidelijke foto's en illustraties. Koop hem nu voor €27,95 in de webshop.
Lees verder