MENU

Sterke teruggang in Oostenrijkse gletsjers

2012 was geen goed jaar voor de Oostenrijkse gletsjers. Van de 95 gemeten gletsjers zijn er 93 kleiner geworden. Recordhouder onder de smeltende ijsmassa's in Oostenrijk is de Pasterze. Deze grootste gletsjer van het land is 97,3 meter korter geworden in een jaar.

gemiddelde temperaturen
Volgens Dr. Andrea Fischer (hoofd van de gletsjermeetdienst van de Oostenrijkse Alpenvereniging) is o.a. de hogere gemiddelde temperatuur van de laatste jaren de reden van de grote afsmelting. De teruggang in gletsjers zal waarschijnlijk nog langere tijd doorzetten. Ook als de gemiddelde temperaturen lager worden, zal het een aantal jaren duren voordat de grotere gletsjers weer gaan groeien. 

Isolatielaag
Door het smelten van de gletsjers valt er ook meer puin op. Als deze puinlaag dik genoeg is (meerdere decimeter) dan beschermt deze laag het ijs tegen direct zonlicht. Het ijs zal daardoor weer wat minder snel smelten. 

122 jaar 
De Oostenrijkse Alpenvereniging doet deze gletsjermetingen al 122 jaar. Meer info vind je op de website van de Oostenrijkse Alpenvereniging. Daar staat ook een uitgebreid rapport. (beiden Duitstalig).


Kesselwandferner 1998-2012 (Foto's: Norbert Span, bron: Alpenverein.at)

Lees verder